Пребарај ја страната
Нарачај online и заштеди
ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ - при достава и со платежна картичка
БЕСПЛАТНА ДОСТАВА за нарачки над 2490 ден.
04.01.2021.

НОВОГОДИШНИ ЦЕЛИ КОИ ТРЕБА ДА СИ ГИ ПОСТАВИТЕ СЕГА

Вистинско време е да ги сумираме нашите впечатоци од оваа 2020 година. Не беше лесно, постави многу предизвици пред нас, нè научи дека треба да се грижиме за себе и за другите, но и да поставиме приоритети. Многумина од нас одлучија да го променат својот животен стил оваа година и беа многу успешни во тоа, имаа многу повеќе време да им посветат на своите деца и да уживаат во многу семејни активности со нив, голем број луѓе пешачат или некоја друга друга форма на активност во нивната секојдневна рутина...

Собираме сè што научивме од 2020 година и ве охрабруваме да поставите цели за 2021 година. Не чекајте предолго за да почнете да ги реализирате - започнете веднаш!

Новогодишна цел: Пауза од социјалните мрежи

Станавме толку оптоварени со телефони и социјални мрежи, што не можеме да се изолираме од информациите што ни доаѓаат од сите страни. Сепак, минатиов период нè научи дека, поради нашето ментално здравје, понекогаш е многу подобро да се изолираме од информациите што можат да предизвикаат вознемиреност и немир.

Нека биде вашата прва новогодишна цел - пауза од социјалните мрежи. Користете ги умерено и искористете го времето за да тренирате, да слушате музика или да читате книга.

Новогодишна цел: Напишете колку и за што сте благодарни секој ден

Изразувањето благодарност е еден од најдобрите начини да се постигне мир и да уживате во секој ден. Со ова можете да започнете денес - земете хартија или тетратка и секој ден, секогаш кога ќе почувствувате потреба, наведете најмалку 10 работи за кои сте благодарни. Може да биде благодарност за кафето што го пиете или насмевка од случаен минувач - само запишете го. Ќе приметите дека вашата листа ќе расте сѐ повеќе секој ден, и ќе се чувствувате многу подобро и помотивирано да постигнете сè што сте замислиле да направите во текот на тој ден.

Поставете фитнес цели за новата година

Знаеме дека ви е тешко и навистина не е лесно да се натерате, но сега е вистинското време да поставите фитнес цели за новата година. Ако не сте тренирале порано, започнете полека. Нека вашата прва цел биде одредена километража по која ќе одите, а потоа постепено зголемувајте ги „апетитите“, потоа преминете на пилатес, а потоа и на потешки вежби. Се подразбира дека ќе се чувствувате одлично, и ако сакате да заштедите пари при купување опрема за спортување, задолжително посетете некоја од нашите продавници или нарачајте online.

Патувајте повеќе во новата година

Знаеме дека сè уште е неизвесно дали ќе можеме да патуваме поради состојбата со корона вирусот, но тоа не ве спречува да одите на мини патување секој викенд. Одете во природа, откријте некои нови пејзажи, прошетајте, уживајте на студот или сонцето - искористете го слободното време на најдобар можен начин.

Пијте повеќе вода

Водата секогаш ни треба и затоа една од вашите новогодишни цели треба да биде токму таа - да пиете многу вода секој ден и редовно да се хидрирате. Ако заборавате да се напиете вода (да, тоа се случува), земете шише со вода и секогаш носете го со вас. Тоа ќе ве потсети дека си поставивте новогодишна цел која е од огромно значење за здравјето на вашето тело.

Пронајдете вежби во кои навистина уживате

Вежбањето не мора да ве исцрпи. Пронајдете вежби во кои навистина уживате, без разлика дали вклучуваат јога, пилатес, тренинг со висок интензитет или - танцување. Да, танцувај! Оваа активност го придвижува целото тело, но исто така го подобрува расположението во моментот кога ја слушате вашата омилена песна.

Овозможете му на вашето тело квалитетен сон

Веќе спомнавме за важноста на спиењето, но вреди да се повтори. Нека една од вашите цели за новата година е седум часа квалитетен сон. За да го постигнете ова, истегнете се пред да одите на спиење и оставете ги настрана вашиот компјутер или мобилен телефон барем еден час порано.

Поминете повеќе време во природа

Ако оваа година нѐ научи нешто, тоа е да го цениме времето што го поминуваме во природа. Карантинот и времето поминато дома ни помогнаа да разбереме колку е драгоцено да се биде во природа и затоа во иднина ќе ја користиме секоја можност да одиме во блискиот парк, шума или планина.

Уживајте во пешачење, планинарењето, трчањето - сè што ве исполнува и ве е ослободува од целиот стрес и негативната енергија. Не грижете се за облеката и патиките што ќе ги носите по тој повод - можете да ги најдете во нашите продавници или да ги нарачате online.

Тимот на Sport Reality

Остави коментар

Trenutno nema komentara
string(0) ""
string(0) ""