Пребарај ја страната
Нарачај online и заштеди
ДВА НАЧИНА НА ПЛАЌАЊЕ - при достава и со платежна картичка
БЕСПЛАТНА ДОСТАВА за нарачки над 2490 ден.
04.02.2021.

ВЕЖБАЈТЕ ОД ДОМА: Краток, но ефикасен тренинг за сите вас кои премногу седите

Карантинот и времето поминато дома нè натера да седиме постојано, толку многу што забележуваме дека грбот ни страда и се создаваат болки. Ако сте загрижени дека ова ви се случува само вас, се лажете, бидејќи болките во грбот и неправилната положба на телото стануваат сѐ почести состојби кај луѓето. Седењето стана болест на модерното време, а за жал вежбите за истегнување не ни доаѓаат на ум кога не можеме да ја поднесеме болката.

За да ве мотивираме да ги промените вашите животни навики и начин на живот, решивме денес да ви претставиме краток, но многу ефикасен тренинг со вежби за истегнување на грбот и целото тело кои може да ги правите дома. Овој домашен тренинг трае само 8 минути, а ќе ви помогне да го истегнете грбот по предолго седење, што ќе го правите секој ден без никакви проблеми.

Погледнете:

Воопшто не е тешко и непријатно, нели?

Зошто треба да се прават вежби за истегнување секој ден, особено ако седите многу?

Истегнувањето го подобрува држењето на телото

Редовното истегнување може да има многу корисни ефекти врз вашето држење на телото. Покрај вкочанетост и болка во грбот и вратот, долгото седење предизвикува и разни деформитети на 'рбетот, кои, скоро секогаш влијаат на држењето на телото и на неправилното одење. За да спречите тоа да се случи или да ја подобрите веќе влошената состојба, редовно вежбајте ги овие и другите вежби за истегнување или пробајте пилатес.

Истегнувањето го прави вашето тело пофлексибилно

Со редовно истегнување, вашето тело станува пофлексибилно. Кога вашето тело е поподвижно, имате многу повеќе енергија и ентузијазам за поинтензивни активности.

Истегнувањето ја подобрува циркулацијата на телото

Истегнувањето го подобрува дотокот на крв во мускулите, подобрувајќи ја вашата телесна циркулација. Подобрата циркулација придонесува и за подобра исхрана на сите клетки во телото, што секако има позитивно влијание врз работата на срцето и крвниот притисок.

Вашата енергија се зголемува...

Апатијата е уште една „болест“ на современиот човек, а истегнувањето е најдобриот начин да се спречи тоа! Затоа, најдобро време од денот за истегнување е утрото, бидејќи после тоа ќе почувствувате прилив на позитивна енергија. Наша препорака е да се истегнувате веднаш по завршување на работата, со цел да се опуштите и да се чувствувате подобро. Можеби тоа и ќе ве охрабри и мотивира да започнете уште некоја физичка активност.

...и стресот се намалува

Природната реакција на телото и мускулите од стрес е напнатоста. За да се ослободите од таа состојба, редовно истегнувајте се. Тоа ги опушта мускулите, кислородот продира во секоја клетка од вашето тело, што ви го олеснува дишењето, а тензијата се намалува. Истегнувањето, како и секоја друга физичка активност или тренинг, ослободува ендорфин - хормон на среќата, што е уште еден начин да се ослободите од целата негативна енергија што се акумулира во вашето тело во текот на денот.

Време е за истегнување! Не чекајте ни малку, облечете удобна спортска облека и почнете да се движите. Ако нешто ви фали во вашата гардероба, секогаш можете да купите производи по одлични цени во нашите продавници или online.

Тимот на Sport Reality

Остави коментар

Trenutno nema komentara
string(0) ""
string(0) ""